Dünyanın en büyük el dokuma halısı.

Halı hakkında bilinmesi gerekenler

Halı Aktüalite

Dünyanın en büyük el dokuma halısı.

Dünyanın en büyük el dokuma halısı.

Dünyanın en büyük el dokuma halısı…
Dünyanın en büyük el dokuma halısı,bir İran halı dokuma firması olan “İran Carpet Company” tarafından İran’ın Nisabur şehrinde dokunmuştur.GholamRıza Baghshari nezaretinde 250 dokuma ustası tarafından 3 yılda dokunan bu halının ebatları yaklaşık 70.5 x 61 metredir.Uzantılarıyla birlikte 4.343 m2 ‘ dir.Komple tek parça halinde dokunan bu halı halen İran’ın Moosqatşehrindedir.22 ton ağırlığındaki bu halının cm 2’sinde 40 düğüm,m2’sinde 400.000 düğüm,tamamında 1.700.000.000 düğüm vardır.

 

Dünyanın en sık dokuma halısı…

Dünyanın en sık dokuma halısı…

Dünyanın en sık dokuma halısı…

Gelmiş geçmiş halıcılık tarihinin en sık dokuma halısı Çin’in Zhenpingşehrinde dokunmuştur.Saf ipekten dokunan bu halının 1 m2 ‘ sinde 15.5 milyon adet düğüm vardır.Yani 1 cm2 ‘ sinde tam 1550 düğüm vardır.

En eski halı…


Halen bilinen dünyanın en eski halısı yaklaşık 25 asır (2500 )yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen  ve Moğolistan’ ın Pazirik şehri yakınlarında 1949 yılında bulunan 2 m2 bir halıdır.

 

 

Halı  üzerindeki işaretler ne anlama geliyor…

Halı  üzerindeki işaretler ne anlama geliyor…

Halı  üzerindeki işaretler ne anlama geliyor…


Yonca yaprağı………Şans ve kısmet demektir
Akrep……………………Gurur , şahsiyet
Kuş………………….……Müjdeci
Yaprak………….……..Filizlenen yaprak doğumu,düşen yaprak ölümü anlatır
Ejderha………….…….Doğa üstü güçleri ifade eder
Ok………………….…….Güç,sağlık,esenlik.
Göz,muska……………Kötülüklerden korunmak
Kartal……………..……Özgürlük ve esenliği ifade eder
Küpe…………….………Evlenme arzusu
Yılan…………………….Sonsuzluk,ölümsüzlük
Başak…………..….…..Doğum ve bereket
Koç boynuzu……..…İktidar,güç

Türkiye’nin Dünya halı üretimindeki yeri…

Türkiye’nin Dünya halı üretimindeki yeri…

Halı hakkında bilinmesi gerekenler

Türkiye’nin Dünya halı üretimindeki yeri…Dünya,halı dokumayı Türklerden öğrenmiştir.Bulunan en eski halı örnekleri hep Türk dokumalarıdır.Ancak zaman içinde dünyanın diğer ulusları da halıcılığı öğrenmiş ve bu alanda çok aşamalar kaydetmişlerdir.Şu anda dünya el halısı pazarının %60 İran ,Çin , ve Pakistanlıların  elindedir. Kalite standartlarını baz aldığınızda dünyanın en kaliteli halıları Türk ve İran halılarıdır.Dünya piyasalarında halılarımızın bu denli az gözükmesinin sebepleri arasında ülkemizin ,dolayısıyla halı işiyle uğraşanların yaşam standartlarının yükselmesi neticesi maliyetlerin özellikle uzak doğu ve Asya  ülkelerinin maliyetleriyle rekabet edememesi,pazarlama hataları vb. etkenler yatmaktadır.

Halı temizliğine ne harcanıyor…

300 milyon nüfuslu ABD ‘de halı temizleme hizmeti pazarı 3.5 milyar dolar,Türkiye ‘ de ise 100 milyon dolar civarındadır.Bir halı temizleme işçisi-haftalık 6 gün,günlük 8 saat üzerinden  ABD ‘ de saatte 9-15 dolar,ülkemizde ise 2.5-3 dolar kazanmaktadır.Sadece halı temizleme işiyle uğraşan ABD de bu alanda yaklaşık 30.000 firma,Türkiye’de ise 1200 firma olduğu tahmin edilmektedir.

Halı olan ve olmayan bir mekanda hava kirliliği…

ABD’ de 90’lı yıllarda yapılan bir araştırmaya göre uygun periodlarlatemizlenen halı kaplı bir ortamın diğer malzemelerle kaplı bir ortama göre 20 kat daha az kirlendiği tespit edilmiştir.

Halı ses kirliliğini önler…

Sert zemin kaplama malzemeleri kullanılan bir ortama göre halı kaplı bir alan çok daha fazla ses yalıtımı sağlar.

Halı alerji yapar mı ?…

Halı alerji yapar mı ?...

Halı alerji yapar mı ?…

Hayır… Halı alerji yapmaz.Halı içinde yuvalanabilen birtakım allerjenleryapar ve bu allerjenler halı kadar evimizde,işyerimizde bulunan diğer eşyalarımızda da barınabilir.Uygun zaman aralığında ve doğru malzemeyle temizlenen bir halı diğer zemin kaplama malzemelerinden çok daha az alerjiye sebep olur.

 

 

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.