Değerli el dokuma halılarınızın yıpranmış saçaklarını deneyimli ustalar eşliğinde birebir aynısını yapıp orjinelliğinden  hiçbir şey kaybetmeden halılarınızı tamir etmekteyiz.

Saçak tamiri yaptığımız halı cinslerini sıralamak gerekirse sırasıyla;

  • Milas Halısı
  • Yörük Halı
  • Uşak Halısı
  • Bünyan Halı
  • Hereke Halı
  • Ladik Halı
  • İpek Halı

yukarıda sıraladığımız halı türlerinin saçaklarını ve yırtılmış bölgelerinin tamirlerini profesyonelce garantili olarak yapmaktayız. Maddi ve manevi değeri yüksek el dokuma halılarınızın yıpranmış eskimiş yüzlerini gerçeğine uygun bir şekilde deforme etmeden tamir edip ömürlerine ömür katıyoruz. Halı saçak tamiri ve halı tamirleri için muhakkak firmamızdan bilgi alınız.

Halı tamirine başlamadan önce halı yıkanır, havların dibindeki tortu tabakasından modüle boşluklardaki ve gözeneklerdeki kirden arınmış halı yumuşar böylelikle büküle bilirlik  açısından elastikiyet kazanarak halı tamir işlemine hazır olur. Kısaca bahsetmek gerekirse tamir olacak halı şu işlemlerden geçer.

Tel Atma

Tamir yapılacak alandaki eksik teller ( çözgüler ) tamamlanır. Halı boyuna dikey vaziyette 25 cm katlanır, halının arkasında görülen bir tel ( çözgü ) kanalına uygun materyal ve orjininden bir numara incesi olan iplikli iğne karşılıklı iki kısımdan iç kısma doğru 1-2 cm giriş yapılır. Yan kanaldan ters istikamete doğru çıkış yapılır, iki işleme arasında kanallar arası geçiş yapılırken düğüm ve ara atkıların içinden gizli geçiş olmalı ve görülmemelidir. Bir giriş, bir çıkış yapılarak tel atma işlemi tamamlanır.

Tezgaha Çakma

İçi boş dört köşe ve dört kenar tahta çerçevenin karşılıklı iki kenarına çiviler çakılır. Halı ile çerçevenin arasına uygun bir yassı tahta sokulur ve yatay çevrilerek halı gerdirilir.

Tezgah Temizliği

Eski tel ( çözgü ), atkı (argaç) ve halı dokuma (düğüm sıraları) hepsi sökülür, yeni telleri dibinden kesilerek temizlik yapılır.

Halı Dokuma

Orjinine uygun dokuma tekniği ve materyal (yün, pamuk, ip) ile kilim dokuma ve düğüm sıraları ile dokuma işlemi tamamlanır. Halı tezgahtan sökülür.

Halı Tesfiye

Dokunan halı arkasından yakılı,silinir, çekiçlenir ve ütülenir. Bu işlem sonrasından eski halınızı tamir etmiş ve güzel bir görünüme kavuşturmuş oluyoruz.