Yün Halı Yıkama

Yün Halı Yıkama

Bu tür halıarın yıkanmasında dikkat edilecek en önemli husus halıların renk vermemesi ve renklerin biribirine karışmamasıdır. Halıların yıkanması esnasında halı sampuanı karısımlı suyun içine şampuan ile uyumlu aktif klor atılması parlaklık ve hijyen sağlamada etkilidir. Gelberi ve durulama sonrası hiç vakit kaybetmeden yıkanan halı ;sıkma işine alınır. Sıkma esnasında kullanılarn boyanın akma ihtimalinden dolayı yine tek basına sıkılır. Sıkma kazanından alınan halı hemen açılır ve askıya yerlestirilir. Gönüller halı yıkama tesislerinde el dokuma halılarının yıkama işlemlerini yapan personellerimiz tecrubeli olduğundan hiç bir problemle karşılaşmamaktayız.

Bu halıları temiz yıkamak kadar problemsiz yıkamakta gerekmektedir.

El yapımı yün halılarda buharla temizleme ya da kuru temizleme yapmayın. Buhar temizliği yündeki yağları eriterek canlı yünü cansız hale getirecektir. Buharla temizlenen yünün daha temiz görünmesi aldatıcıdır. Çünkü verdiği hasar değiştirilemez, telafi edilemez. Hasar kendisini birkaç temizleme sonrasında gösterecektir ama o zaman da çok geç olacaktır. Kuru temizleme işleminden sonra elyafta kalan kimyasal kalıntılar iyi bir el yapımı yün halının ömrünün de kısalmasına neden olur.

El dokuma halılarının yıkanmasında ki en büyük sorun

El dokuma halılarının yıkanmasında ki en büyük sorun yıkama esnasında renklerin birbirine karıştırılmasadır. Bu tür halıların yıkanması mutlak süretle tek tek yapılmalıdır. El dokuma ,yün halı yıkamada kaba kir ve tozlardan arındırılmış halı ıslatılır ıslatılmaz hiç vakit kaybetmedden fırçalama işlemine geçilir. Fırçalama işlemi sonrası yine hızlı ve seri bir şekilde gelberi ile durulama yapılır. Halı uzun tüylü ise halı sampuanının tüy dip ve hav aralarına nüfuz etmesi için tek yönlü gelberiden önce ileri geri gelberi uygulamasıda yapılabilir. Kullanılan sampuanın bu halıların niteliklerine uygun olmasıda önemlidir.